Senovinis lietuviškas mergvakaris



    Mergvakaris buvo laikomas vienu svarbiausių žmogaus gyvenimo įvykių dar žiloje senovėje. Ne paslaptis, kad lietuviai – paskutiniai Europos pagonys, dar ilgai iki krikščionybės priėmimo tikėję daugybe dievų ir deivių, dangaus kūnais, gamtos reiškiniais ir kūriniais….Taip pat žinia, kad lietuvių senieji papročiai susiję daugiausia su žemdirbių patirtimi. Pati senovinė lietuvių kalba, dainos (raudos), palinkėjimai, patarlės, žaidimai labai skiriasi nuo šiųdieninių… Kalėdų papročiai


    Mergvakario šventimo vieta geriausia pasirinkti gamtą, kadangi senovėje lietuviai gamtą labai gerbė, iš jos sėmėsi stiprybės. Tai galėtų būti giraitė, kalvų apsupta vietovė, netoli ežero, upės, miško, su laužaviete, kuo toliau nuo miesto triukšmo…Taip pat visai praverstų valtelė ar plaustas. O kad nesužvarbtumėt, puiku būtų išsinuomoti greta kaimo turizmo sodybėlę su pirtele, kad esant nenumatytiems oro pokyčiams, būtų kur perkelti/pratęsti visą veiksmą, taip pat smagiai pasišokti su kaimo muzikantų pagalba

    Jaunamartės draugės ir jaunamartė gali pasipuošti lietuvių liaudies tautiniais kostiumais, ant galvos užsidėti pintų gėlių vainikėlius, kaklus papuošti gintaro karoliais, bronzos ar žalvario papuošalais. Makiažas kuo natūralesnės, gamtos atspalvių. Galimos veiklos: lietuvių liaudies dainų dainavimas, žaidimų žaidimas, palinkėjimų sakymas, etnografinių vaišių gaminimas, mokymasis kepti duonelę, austi iš lino, malti girnomis, edukacinė programa pirtyje.

    Taip pat reiktų pasirūpinti senovinėmis lietuviškomis vaišėmis. Galima iškepti tradicinį mergvakario “Kasos” pyragą.
Jam reikės:

500g miltų,
100g šilto pieno,
25g mielių,
125g cukraus
0,5 arb. š. druskos
tarkuotos citrinos žievelės,
125g sviesto ar margarino
125g varškės,
2 kiaušinių,
riešutų, cukatų, obuolio slyvų, razinų.

Viską reikia sumaišyti ir suminkyti, tuomet apdengus šiltai palaikyti 0,5 val. ir dar kartą perminkyti, vėl leisti tešlai pakilti ir vėl suminkius pinti “kasą”, kuriai taip pat leisti truputį pakilti. Prieš kepant aptepti kiaušiniu ir pabarstyti cukrumi, papuošti riešutais, cukatais, obuoliais, slyvomis, razinomis ir pan. Galima ant laužo virti žuvienę, cibulynę arba barščius su baravykais .

    Jei nenusiteikusios gaminti, galima apsilankyti ekologiškų produktų turgelyje ir nusipirkti juodos ruginės duonos, ragaišio, kaimiškų lašinukų, riestainių, meduolių, skilandžio, medaus, ožkos sūrio. Tradiciniai gėrimai – gira.

    Vakaro metu būsimai jaunajai draugės pina rūtų vainiką, kuris ir vasarą, ir žiemą žaliuoja, šukuoja jaunajai galvą, pina kasas, puošia jas gėlėmis ir rūtomis. Tai darydamos jos dainuoja, guodžia, pataria, linksmina nuliūdusią būsimą jaunąją. Dainuodamos mokina ir įtraukia ir jaunąją.

Tradicinis lietuviškas mergvakaris - Edukacinės programos tradiciniam mergvakariui

Šiuolaikinis lietuviškas mergvakaris - Mergvakaris pagal tradicijas su humoro doze

Senovinį mergvakarį švęsti tiktų: Sodybos

Tautinių rūbų (kostiumų) nuoma pamergėms ir jaunajai mergvakariui

Į kostiumą įeina:
* Ilgas sijonas (oranžinės-raudonos atspalviai, languotas).
* Ilgas baltas pasijonis.
* Balti marškiniai (ilgomis rankovėmis, ant pečių ir rankogaliai papuošti raudonais raštais).
* Liemenė (oranžinės atspalviai, spalvotos juostelės, languota).
* Balta prijuostė (papuošta raudonais raštais).
* Austinė juosta (geltonos-žalios-raudonos atspalviai).

Kreiptis Vilniuje tel.: 8 677 15440 arba el.p. info@mergvakaris.info